Kardiologian erikoislääkärikoulutus

Erikoislääkärikoulutusuudistus - katso tallenne syyskokouksesta

Kardiologisen Seuran syyskokouksessa 2021 järjestettiin sessio kardiologian erikoisläkärikoulutuksen uudistuksesta. Mikä muuttuu ja millaista on laadukas koulutus. Kts. tallenne, jossa kattavien luentojen lisäksi kysymysosiossa lisätietoa mm. niin erikoistuvan kuin koulutuksesta vastaavan KOVA lääkärin näkökannalta.


Liitteenä 1.8.2020-31.7.2021 voimassa olevat valintaperusteet erikoislääkäri- ja erikoishammaslääkärikoulutukseen.

Liitteenä 1.8.2020 voimaan tullut erikoislääkärikoulutuksen opinto-opas.

Liitteenä ESC Core Curriculum for the Cardiologist 2020.

European Society of Cardiology (ESC) ja the Union of European Medical Specialists Cardiology Section (UEMS-CS) järjestävät vuosittain kansallisen seurojen kanssa yhteistyössä European Exam in Core Cardiology (EECC) tentin, josta lisätietoja tästä linkistä. Seuraava tentti järjestetään virtuaalisena 14.6.2022.

Tenttiin voi ilmoittautua tästä linkistä 4.4.2022 mennessä;  lisätietoja koulutuskoordinaattori Jaana Kemppainen (jaana.kemppainen@fincardio.fi).

Alla kaavio kardiologian erikoislääkärikoulutuspolusta; kaavio myös liitteenä.

Koulutusvastuulääkäreiden yhteystiedot

Helsingin yliopisto:

Sisätautien ja kardiologian el Riina Kandolin, HUS Sydän- ja keuhkokeskus

s-posti riina.kandolin@hus.fi, gsm. 050 427 9441

Kardiologian el Niina Palin, HUS Sydän- ja keuhkokeskus

s-posti niina.palin@hus.fi, gsm. 040 658 2125

 

Itä-Suomen yliopisto:

Sisätautien ja kardiologian el Pertti Jääskeläinen, KYS Sydänkeskus

s-posti pertti.jaaskelainen@kuh.fi, gsm. 044 717 5462

 

Oulun yliopisto:

Sisätautien ja kardiologian el Timo Lauri, OYS Sydän

s-posti timo.lauri@ppshp.fi, gsm. 040 508 7533

 

Tampereen yliopisto:

Kardiologian el Minna Tahvanainen, Tays Sydänsairaala

s-posti: minna.tahvanainen@sydansairaala.fi, puh. 03 3116 6546

 

Turun yliopisto:

Kardiologian el Samuli Jaakkola, TYKS Sydänkeskus

s-posti: samuli.jaakkola@tyks.fi, puh. 02 313 8025

 

Erikoistuvan lääkärin koulutuspolku

Seuran laatima, uuden erikoistuvan lääkärin koulutuspolku alla sekä liitteenä. Linkki seuran koulutustilaisuuksiin tästä.