Kardiologian erikoislääkärikoulutus

Erikoislääkärikoulutusuudistus - katso tallenne syyskokouksesta

Kardiologisen Seuran syyskokouksessa 2021 järjestettiin sessio kardiologian erikoisläkärikoulutuksen uudistuksesta. Mikä muuttuu ja millaista on laadukas koulutus. Kts. tallenne, jossa kattavien luentojen lisäksi kysymysosiossa lisätietoa mm. niin erikoistuvan kuin koulutuksesta vastaavan KOVA lääkärin näkökannalta.


Liitteenä 1.8.2020-31.7.2021 voimassa olevat valintaperusteet erikoislääkäri- ja erikoishammaslääkärikoulutukseen.

Liitteenä 1.8.2020 voimaan tullut erikoislääkärikoulutuksen opinto-opas.

Liitteenä ESC Core Curriculum for the Cardiologist 2020.

 

EECC 2023 Online exam 13.6.2023

European Society of Cardiology (ESC) ja the Union of European Medical Specialists Cardiology Section (UEMS-CS) järjestävät vuosittain kansallisen seurojen kanssa yhteistyössä European Exam in Core Cardiology (EECC) tentin, josta lisätietoja:

Seuraava tentti järjestetään virtuaalisena 13.6.2023. Ilmoittautuminen tenttiin tästä linkistä, ilmoittautuminen tulee tehdä pe 17.2.2023 mennessä.

HUOM! Ilmoittautumisen yhteydessä tulee antaa oma ESC ID-numero ja ilmoittautumisen yhteydessä tulee käyttää MyESC account-sähköpostiosoitettanne, kts. info alla:

EECC 2023 prep course info:

  • On 13 March 2023, the EECC prep course will be made available to all registered candidates (3 months before the exam)
  • The registered candidates will receive an automatic email with the link to access the course
  • The course is only accessible to candidates with a valid MyESC account – this is why we ask you to provide your MyESC ID.

Lisätietoja koulutuskoordinaattori Jaana Kemppainen (jaana.kemppainen@fincardio.fi).

Alla kaavio kardiologian erikoislääkärikoulutuspolusta; kaavio myös liitteenä.

Koulutusvastuulääkäreiden yhteystiedot

Helsingin yliopisto:

Sisätautien ja kardiologian el Riina Kandolin, HUS Sydän- ja keuhkokeskus

s-posti riina.kandolin@hus.fi, gsm. 050 427 9441

Kardiologian el Niina Palin, HUS Sydän- ja keuhkokeskus

s-posti niina.palin@hus.fi, gsm. 040 658 2125

 

Itä-Suomen yliopisto:

Kardiologian el Olli Savolainen, KYS Sydänkeskus

s-posti olli.l.savolainen@pshyvinvointialue.fi, gsm. 044 717 9687

 

Oulun yliopisto:

Sisätautien ja kardiologian el Timo Lauri, OYS Sydän

s-posti timo.lauri@pohde.fi gsm. 040 508 7533

 

Tampereen yliopisto:

Kardiologian el Minna Tahvanainen, Tays Sydänsairaala

s-posti: minna.tahvanainen@sydansairaala.fi, puh. 03 3116 6546

 

Turun yliopisto:

Kardiologian el Samuli Jaakkola, TYKS Sydänkeskus

s-posti: samuli.jaakkola@varha.fi, puh. 02 313 8025

 

Erikoistuvan lääkärin koulutuspolku

Seuran laatima, uuden erikoistuvan lääkärin koulutuspolku alla sekä liitteenä. Linkki seuran koulutustilaisuuksiin tästä.